Lista sadržaja:

  1. Kako organizovati žurku u bašti sa stilom?
  2. Žurka u dvorištu: dekoracije
  3. Zabava u dvorištu: jelovnik
  4. Zabava u vrtu i roštilj 
  5. Organizujte nezaboravnu žurku u bašti!

Sanjarite o žurki u bašti sa pravim wow efektom? Proslava u bašti je sjajan način da obeležite različite prilike: početak ili kraj leta, rođendane, godišnjice… ili jednostavno da proslavite zajedničke trenutke sa najbližima. Ako želite da klasični roštilj pretvorite u nezaboravnu zabavu na otvorenom, pogledajte kako da se pobrinete za atmosferu, dekoracije, meni i detalje.

Kako organizovati žurku u bašti sa stilom?

Ako sanjate o žurki u bašti koji će gosti dugo pamtiti, vredi se posvetiti stvarima koje često zanemarujemo prilikom organizacije druženja, a koje mogu dati posebnu čar okupljanju:

  1. Izaberite glavnu temu. To će vam pomoći da odaberete idealne dekoracije, grickalice, pa čak i odeću.
  2. Organizujte tematske zone. Podelite prostor na mesto za obedovanje opuštanje (npr. lezaljke, ležajevi, jastuci na travi), dečiji kutak i plesni prostor.
  3. Pobrnite se za osvetljenje, što je osnova svake žurke. Osvetljenje može pretvoriti baštu u magično mesto. Odlične su lampe na žice sa sijalicama, fenjeri, sveće u teglama.
  4. Pažljivo isplanirajte muzički repertoar i dodatne aktivnosti. Letnje hitove na plejlistikoji su pravi must have, ali možete i organizovati karaoke, društvene igre na otvorenom, tematski kviz ili mini bioskop sa projektorom.
  5. Posvetite pažnju efektnim detaljima. Ako želite da vaša zabava ostane u lepom sećanju godinama, posvetite vreme personalizovanim karticama sa imenima, dekoracijama od prirodnih materijala, hladnim peškirom za goste u vrelim danima, teglama sa limunadom i nalepnicama sa imenima na čašama.

Nezaboravna žurka u bašti
- daj mu glavni motiv!

Žurka u dvorištu: dekoracije

Šta je dobro koristiti za dekoraciju baštenskog prostora?

  • Sveže cveće i zelena – buketi u vazama, venčići, pojedinačne grančice nane ili lavande kao detalji.
  • Baštenski nameštaj i tekstil – lepo izgledaju lagani drveni ili nameštaj sa mekanim jastucima. Šarena ćebad na travi takođe ostavljaju utisak.
  • Baldahini, šatori, suncobrani – štite od sunca, a istovremeno su moderni i daju prostoru oblik.
  • Uradi sam detalji – tablice sa menijem, oznake za čaše, ručno rađeni ukrasi od papira ili drveta.

Šta treba izbegavati? Previše tamnih boja (mogu delovati sumorno) i previše elemenata, jer višak može preopteretiti goste.

Saznajte kako ukrasiti balkon, terasu i baštu >>

Zabava u dvorištu: jelovnik

Planirajući meni za zabavu u dvorištu, izaberite jela koja su laka za nošenje i ukusna za jelo čak i kada gosti sede na travi, ležaljkama ili kod koktel stola. Pobrinite se i za način posluženja. Najbolje funkcionišu čnije, daske za posluženje, teglice i hrana u formi finger food, koju možete jesti rukom bez pribora za jelo.

Odličan izbor su razni mini sendvičiće, ražnjići, tartalete, slane mafine, vrapovi isečeni na komade ili salate u malim teglama. Za slatko posluženje, voće (na primer, voćni ražnjići), mafini i kolačići su odlični. Izbegavajte deserte sa kremom koji se lako tope.

Tokom vrućih dana neizostavni su hladni napici. Možete pripremiti velike tegle ili bokale sa limunadom, ledenim čajem, vodom sa nanom i voćem. Ne samo da će osvežiti, već će biti i lepa dekoracija stola. Dobar i praktičan savet je da označite čaše (npr. šarenim nalepnicama sa imenima) kako bi svako znao koja je njegova.

A kako zaštititi hranu od insekata? Koristite poklopce od mreže, platnene salvete ili posebne navlake za tanjire. Ako znate da će oko hrane verovatno biti osa ili mušica, postavite blizu prirodne odbijače, npr. činijice sa limunom i karanfilićima ili sveće sa limunovim uljem.

Baštenska zabava, šareno ukrašen sto u letnjem ambijentu.

Zabava u vrtu i roštilj 

Zabava u vrtu uz roštilj je klasik, ali vredi je malo osvežiti. Pored kobasica i vratine, ne zaboravite da isplanirajte i jela za različite goste, uključujući vegetarijance i osobe na bezglutenskoj dijeti. 

Na roštilj stavite, na primer, piletinu u marinadi, burgere, ribu (npr. losos, pastrmku), kao i povrće: tikvice, patlidžan, papriku, špargle. Za vegane – ražnjiće od tofua, haloumi sira, punjene pečurke.

Pametno organizujte prostor za roštiljanje. 

Obezbedite mesto za osobu koja peče, sto za gotova jela, tanjire, escajg, papirne ubruse i posudu za prljav sud. Radi lakšeg rada, meso marinirajte dan ranije, povrće pecite na tacnama, a sve peći na žaru uglja, a ne na plamenu.

Organizujte nezaboravnu žurku u bašti!

Organizacija uspešnog vrtnog druženja je prava umetnost planiranja detalja. Bez obzira na to da li maštate o intimnom okupljanju sa prijateljima ili velikoj zabavi uz roštilj, ključ su odgovarajuće dekoracije, zanimljive aktivnosti i dobro osmišljen raspored prostora. Ako     

želite  da zabava ostane u sećanju gostiju, odaberite temu i igrajte se stilom i formom. Ipak, najvažnije je da se domaćin dobro zabavi – zato pristupite organizaciji  žurke u bašti sa opuštenim stavom!