Lista sadržaja:

  1. Kako se pripremiti za odmor sa detetom pored vode?
  2. Pravila bezbednosti na vodi – šta dete treba da zna?
  3. Bezbedan i miran odmor na moru za roditelje

Odmor pored vode je univerzalan način za sjajan odmor. Deca mogu da se zabavljaju u vodi, odrasli da se ispruže na plaži, a mogućnosti za zanimljivo provođenje vremena su bezbrojne. Međutim, ako planirate odmor sa detetom pored mora, jezera ili reke, obavezno odvojite malo vremena za pripremu koja će vam pomoći da izbegnete neželjene neprijatnosti. Šta je dobro poneti sa sobom, koja pravila treba znati i šta naučiti dete pre nego što ga povedete na plažu? Hajde da odgovorimo na ova pitanja!

Kako se pripremiti za odmor sa detetom pored vode?

Jedna od najvažnijih odluka je izbor mesta. Deca će biti znatno bezbednija pored mora ili jezera ako odaberete plažu sa obezbeđenim kupalištem i blagim ulazom u vodu. Prisutnost spasilaca i odgovarajuće infrastrukture (npr. toaleti) su elementi koji povećavaju bezbednost i komfor.

Kada pakujete igračke i opremu za odmor sa detetom, vredi razmisliti i o stvarima koje pored vode mogu biti neophodne. Ako planirate da iznajmite kajak ili pedalinu, osnovna oprema je prsluk za spasavanje ili sigurnosni prsluk. Mora biti prilagođen težini i visini deteta i uvek pravilno zakopčan. Ako će se dete samo brčkati pored obale, dovoljan je gumeni prsten ili rukavići za plivanje (ali čak i tada dete mora biti pod stalnim nadzorom odrasle osobe).

Nemojte da zaboravite kremu s visokim UV faktorom koja treba da se nanosi par puta na dan, ali nemojte zaboravite da zaštitite glavu deteta. Pored toga, važno je opremiti mališana prozračnom odećom i dodacima: za devojčice, na primer, kupaćim kostimima i tunikama za plažu ili za dečake – kupaće gaće i svetle pamučne majice i šortsevi.

Dve devojke na plaži u kupaćim kostimima, nose naočare za sunčanje i šešire, nanose kremu za sunčanje.

Zaštita od sunca ne odnosi se samo na dete, već i na vas – UVA zračenje je odgovorno za brže starenje kože i povećava rizik od raka kože. Zato se cela porodica mora mazati kremom sa zaštitinim faktorom i      štitite glave i oči od sunca.

U torbu za plažu obavezno spakujte i apoteku sa osnovnim priborom, kao što su flasteri, sredstva za manje posekotine i opekotine, ili sprej za umirenje kože. Na taj način ćete i u slučaju manjih problema imati sve pod kontrolom.

Pravila bezbednosti na vodi – šta dete treba da zna?

Čak i najmlađim mališanima treba objašnjavati pravila bezbednosti na vodi, ali to treba raditi na način prilagođen njihovom uzrastu. Najvažnije pravilo? Dete nikada ne sme ulaziti u vodu bez roditelja ili staratelja, bez obzira na to koliko dobro poznaje vodeni prostor i da li zna da pliva. Međutim, treba da zna šta znače zastave na plaži. Takođe je važno objasniti zašto treba izbegavati trčanje po mokrim molovima i zašto se ne sme skakati glavom u nepoznatu vodu, čak i ako to drugi rade.

Jedno od najtežih, ali izuzetno važnih pravila je: „nemoj sam pokušavati da spašavaš druge.” Ako dete primeti da se neko davi, treba što pre da pozove pomoć glasnim dozivanjem. Vredno je vežbati ovakve situacije s detetom, na primer tokom igre. Ovo pravilo važi i za vas – ako se ne osećate spremnim, nemojte ulaziti u vodu da spašavate tonulog. Bolje pozovite spasioca i/ili pozovite hitni broj (proverite koji je važeći u tvojoj zemlji).

Bezbedan odmor pored vode

Bezbedan i miran odmor na moru za roditelje

Odmor sa detetom na moru ne mora značiti stalnu zabrinutost. Vredno je deliti brigu o deci sa drugim odraslim osobama. Dok jedna osoba pazi na dete, druga može otići na kupanje ili se odmoriti na pesku, pa se zatim menjaju.

Podjednako je važno održavati ravnotežu između vremena provedenog u vodi i odmora u hladu. Posle 15-20 minuta igre na suncu pored mora, važno je napraviti pauzu u hladu i malo se osvežiti. To smanjuje rizik od pregrevanja. Tokom takve pauze preporučuju se mirnije igre na pesku, kao što su pravljenje dvoraca od peska, traženje školjki ili crtanje štapićem. Dete ne bi smelo da pliva odmah posle jela.

Šta još treba znati? 

  • Zabranjeno je kupanje na neoznačenim i nestručenim mestima, kao i tamo gde je kupanje zabranjeno. 
  • Izbegavajte šljunkovite plaže, glinovite jame i divlje bare jer mogu biti obrasle i opasne, a u slučaju opasnosti niko neće čuti poziv za pomoć. 
  • Koristite isključivo proverenu opremu i nemojte se upuštati na dušecima na naduvavanje u duboku vodu. 

I zapamtite, roditelji moraju poštovati ista pravila kao i deca!

Pristupite odmoru pored vode smireno i razumno, i uverićete se da će to biti vaše savršene porodične praznike.